Ortak Suç

ileUğur Uzgan

Ortak Suç

Mühendislik denildiğinde hesap kitap akla gelir öncelikle. Aslında daha kapsamlıdır. Üç ayağı vardır; Emniyet, Fonksiyon ve Ekonomi..
Bunlardan daha önemlisi, mesleki ahlak, sorumluluk bilinci ve sağduyudur. Sağduyusu ile karar verir imza atar mühendis.
Ancak ne yazık ki kaybettiğimiz toplumsal değerlerdendir artık mühendislik etiği ve mesleki ahlak kavramları.
17 Ağustos ‘ta onbinlerce ölüme rağmen sadece bir kişinin ceza almasıyla öğrendik, toplumun her kesiminin katıldığı suçları.
Aynı ortak mesleki sorumsuzluğu, sonuncusunu bugün yaşadığımız cephe yangınlarında yıllardır görüyoruz. Isı yalıtımı ve “mantolama”adı altında yıllardır hepimize dayatılan, sorulduğunda net bir “yanmaz” cevabı alamadığınız köpük yalıtımdır sorun.
Ama asıl sorun;
• Yaşanan yangınlardan sonra dayanaksız demeçlerle hala köpük malzemeleri savunmaya geçen,
• yönetmelikleri toplum güvenliği değil, sektör ve pazar odaklı değiştirmek için resmi daire koridorlarını arşınlayan,
• Rantsal nedenlerle yüksek yapı kavramını metre metre yozlaştırmaktan çekinmeyen,
• İtfaiye amirlerinin “uzun aracımız yok” ve akademisyenlerin “dünyada uygulaması yok” çığlıklarına rağmen teknik sağduyudan yoksun taraflı kararlara imza atan,
• Daha inşaat halindeyken yanan cepheden ders almadan üstelik bir hastane yapısında cepheyi inatla yeniden yanan malzemelerle kaplayan,
• Ülkemizdeki ucuz atlatılan yangınlardan ve ağır sonuçları itibarıyle her an başımıza gelebilecek Londra’daki kule yangını faciasından bile ders almayan,
• Ülkemiz ve insanımız lehine karar vermekten aciz, en hafif tabirle sağduyu ve mesleki sorumluluğunu kaybetmiş, kamu ve özel sektörün her seviyesindeki çoğu mühendis karar vericilerdir.
Bugün toplumca ortak işlenen yeni bir suçun kıyısından döndük.
Yüzlerce can kaybıyla sonuçlanacak yeni bir faciadan önce her kesimden meslektaşlarımı sağduyuya ve mesleğinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyorum.
Not: Bugün hastane başarıyla tahliye edildiyse bu yine görevini sağduyu ile yapanların eseridir.

Yazar hakkında

Uğur Uzgan administrator

Bir cevap yazın